Достапни линкови

logo-print

Продолжува блокадата на полициската станица во Ереван


Ерменската полиција распореди дополнителни сили во областа околу полициската станица во Ереван каде што вооружени приврзаници на еден опозициски лидер во заложништво држат неколку луѓе од 17 јули. До ова дојде откако стотици опозиционери се собраа во Ереван и тргнаа кон полициската станица. За време на преземањето на станицата во саботата беше убиен еден полицаец додека неколкумина други беа повредени. Тие бараат ослободување од затвор на Џираир Сефилиан кој во минатиот месец беше осуден за илегално поседување оружје. Исто така тие бараат и оставка на претседателот Серж Саркисијан. Владата ги отфрли нивните барања.

XS
SM
MD
LG