Достапни линкови

logo-print

Путин ќе ги суспендира вмешаните во допинг на спортисти


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските функционери кои се обвинети од Светката антидопинг агенција за прикривање на допингувањето спортисти ќе бидат суспендирани за време на истрагата. Тој сепак побара подробни информации во врска со нивната вмешаност. Во извештајот на Агенцијата објавен вчерасе наведува дека биле пронајдени докази за државно дозволено допингување на руски спортисти за време на Олимпијадата во Сочи. Меѓународниот олимписки комитет изрази шокираност од ваквите наводи и најави остри мерки.

XS
SM
MD
LG