Достапни линкови

logo-print

На Косово казнети за подготовка видео за ИД


Приштинскиот суд осуди на казна затвор пет лица за подготовка на ширење пропаганда за групата Исламска држава. Судот ги казни од четири до петнесет години затвор за подготвување пропагандистичко видео за ИД. „Тие требало да го објават видеото на интернет за да покажат дека и таканаречената Исламска држава се проширила и на Косово“, се наведува во образложението на пресудата. Осудените беа уапсени во јули минатата година во близина на Приштина. При апсењето тие биле вооружени, маскирани со воени униформи и имале знаме на ИД. Косовските власти проценуваат дека над 300 косовари се бореле во Сирија и Ирак на страната на ИД. Од нив 50 загинале.

XS
SM
MD
LG