Достапни линкови

logo-print

Нема одмор за турските владини службеници


Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска донесе одлука за укинување на годишниот одмор за државни службеници. Владината уредба се однесува за околу три милиони државни службеници ширум државата, јавуваат локални медиуми. Државните службеници кои веќе се на одмор треба да се вратат на работа, се вели во уредбата.

Претходно, турски медиуми јавија дека државните службеници не смеат да ја напуштаат државата. Останатите граѓани може слободно да ја напуштат Турција, но на граница треба да покажат дополнителен документ со кој ќе докажат дека не се државни службеници.

XS
SM
MD
LG