Достапни линкови

logo-print

Руските власти спонзорирале допинг на Игрите во Сочи


Руските власти спонозорирале допинг на руските спортисти на Олимписките игри во Сочи, ги објави денеска резултатите Светската антидопинг агенција.
Во извештајот на независната комисија на светската Агенција се наведува дека откриле оти лабораторија во Москава ги штитела руските алтелтичари за време на Олимписките игри во 2014. Во извештајот, кој го изработи тим предводен од канадскиот професор по право и спортски адвокат Ричард Мекларен се наведува дека руското Министерство за спорт ги надгледувало манипулациите на резултатите од анализата на спортистите. На Русија и е веќе забранено да учествува на светски натпревари во атлетика поради скандали со допинг.

XS
SM
MD
LG