Достапни линкови

logo-print

Судење на напаѓачите на саудиската амбасада во Иран


Зад затворени врати се одржува судењето на 21 осомничен за нападите на дипломатските претставништва на Саудиска Арабија во Иран. Осомничените се обвинети за нарушување на јавниот ред и оштетување на амбасади.

Група демонстранти упадна во саудиската амбасада во Техеран и во конзулатот во Машхад во јануари годинава. Нападите уследија откако во Саудиска Арабија беше егзекутиран шиитскиот свештеник Нимр Ал Нимр кој беше еден од 47 луѓе егзекутирани по обвинението за тероризам.
Иранските власти ги осудија нападите врз дипломатските мисии, а претседателот Хасан Рохани повика да се казнат напаѓачите.
По нападите на дипломатските мисии Саудиска Арабија ги прекине дипломатските односи со Иран.

XS
SM
MD
LG