Достапни линкови

logo-print

Ослободени двајца заложници во Ереван


Ослободени се двајца заложници кои беа држени во полициска станица во Ереван од страна на вооружена група. Ерменските власти соопштија дека се ослободени еден полицаец и возач на брза помош додека траат преговорите меѓу безбедносните сили и вооружените лица. Тие на 17 јули зазедоа полициска станица при што еден полицаец беше убиен, а четворица повредени. Напаѓачите, членови на групата Основачко Собрание, се уште држат пет заложници во полициската станица. Напаѓачите преку соопштение бараат ослободување на нивниот лидер Зирајир Сефилиан кој беше уапсен минатиот месец под обвинение за поседување оружје. Тој е жесток критичар на власта. Тие исто така бараат претседателот Серж Саркисјан да се повлече. Ерменските власти ја отфрлија можноста за ослободување на Сефилиан и побараа од вооружените лица да се предадат.

XS
SM
MD
LG