Достапни линкови

logo-print

Утре се очекува продолжување на преговорите во Пржино


По внатрепартиските консултации што се одвиваат викендов, утре најверојатно ќе продолжат преговорите за излез од политичката криза меѓу четирите партии кои се потписнички на Договорот од Пржино.

Членот на Извршниот одбор на СДСМ, Љупчо Николовски, денеска изјави дека социјалдемократите остануваат на нивните позиции.

-Се надевам дека ќе се дојде до договор после вразумувањето на другите учесници во целиот овој процес, особено на ВМРО-ДПМНЕ – рече Николоски.

Во однос на спорот околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи, тој додаде:

„Согласно законите во Република Македонија, Законот за Влада, со министертвата раководат министрите и не може да се прави исклучок со МВР да раководи некој друг“.

XS
SM
MD
LG