Достапни линкови

logo-print

Ердоган ги повика граѓаните да останат на улиците


Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска испрати масовна СМС порака повикувајќи ги граѓаните да останат на улиците во подршка на демократијата и мирот, јавуваат агенциите .СМС пораката која им пристигна на сите корисници на мобилната телефонија е потпишана од Ердоган, а граѓаните во неа се молат да останат на улиците против анти владините сили.

Демонстрантите кои денеска излегоа на улиците во Истанбул носеа во рацете црвено-бели знамиња и се собраа на главните улици на градот.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган беше снимен од државната агенција Анадолија како се сретнува и се поздравува со своите поддржувачи во азискиот дел на Истанбил.

XS
SM
MD
LG