Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом на САД со нови санкции врз Иран


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои два закона со кои се воведуваат нови санкции врз Иран за продолжување на програмата за развивање балистички ракет. Со тоа на иранската влада и на банките им се забранува пристап во американскиот финансиски систем. Оваа мерка го поткопува нуклеарниот договор со Иран. Американскиот претседател Барак Обама се закани дека ќе стави вето на легислативата.

XS
SM
MD
LG