Достапни линкови

logo-print

Кери се сретна со Путин во Москва


Американскиот државен секретар Џон Кери во обид да изнајде нов договор со Русија за воените акции во Сирија се сретна со рускиот претседател Владимир Путин на разговори кои имаат за цел да стават крај на петгодишната граѓанска војна и да означат почеток на политичката транзиција во таа земја. Кери синоќа пристигна во Москва и веднаш се сретна со претседателот Путин. За денеска е предвидено тој да разговара со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. За време на тричасовната средба со Путин, како што информира Стејт департментот, Кери ја изразил загриженоста од нарушувањето на прекинот на огнот од страна на сирискиот режим.

XS
SM
MD
LG