Достапни линкови

logo-print

Се намалуваат квотите за студии на турски јазик


Партијата за движење на Турците во Македонија реагира на одлуката да се намали бројот на студенти кои студиите ги следат на турски наставен јазик.

Пратеникот од оваа партија Енес Ибрахим денеска на прес-конференција во Собрането на РМ рече дека е алармантно што годинава, како што рече, се забележува сериозно намалување на квотите за студентите кои ќе се запишат на катедрите со настава на турски јазик на Филолошкиот и на Педагошкиот факултет на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Тој вели дека уставното право на образование на мајчин јазик останува само на хартија и во повеќе места поради непостоење турски училишта нема настава на турски јазик или, пак, се одвива од страна на кадри кои не го знаат турскиот јазик.

XS
SM
MD
LG