Достапни линкови

logo-print

САД се за поголема соработка со Русија против ИД


Американски државен секретар Џон Кери

Американски државен секретар Џон Кери

Американски државен секретар Џон Кери денеска заминува за Москва за да понуди поголема воена соработка против милитантите на Исламската држава, аво замена за започнување политичка транзиција во Сирија, објави весникот „Вашингтон пост“. „САД предлагаат нов воен штаб за координирање на воздушната кампања што ќе ги сочинуваат американски и руски воени офицери, разузнавачи и експерти“, пишува весникот додавајќи дека шатбот би бил сместен во близина на Аман, главниот град на Јордан.

XS
SM
MD
LG