Достапни линкови

logo-print

На партиските разговори без согласност за едно прашање


 евроамбасадорот во Македонија Аиво Орав

евроамбасадорот во Македонија Аиво Орав

Претставниците на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино за надминување на политичката криза во Македонија на средбата која заврши нешто над еден часот по полноќ не постигнале согласност за едно пршање. „За многу прашања е постигната согласност, но остана само отворено едно прашање за кое не се најде решение. За жал, страните во преговорите не беа во можност да постигнат договор вечерва. И се надевам дека ќе продолжиме што е можно побргу“, рече евроамбасадорот во Македонија Аиво Орав, по завршување на средбата. Тој не одговори околу кое прашање партиите не постигнале согласност, а не кажа и за кои прашања се договориле партиите. Неофицијално партиите не можеле да се договорат околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи. Претставниците на политичките партии на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, Радмила Шеќеринска, Никола Тодоров, Артан Груби и Имер Алиу, по средбата заминале од резиденцијата на евроамбасадорот Аиво Орав без да дадат изјави за медиумите.

XS
SM
MD
LG