Достапни линкови

logo-print

Полицајци не сакаат обука од истакнат демонстрант


Министерството за внатрешни работи реагира на ситуацијата на Државниот универзитет во Тетово каде требаше да се одржи регионалната работилница организирана од страна на Мисијата на ОБСЕ во Скопје иизразува жалење за скандалот што се случи. Според МВР разбирлив е револтот на полициските службеници кои ја напуштиле просторијата оти во улога на предавач односно инструктор се јавува лице кое секојдневно ја напаѓа и навредува полицијата.

Еден од предавачите бил Павле Богоевски, еден од најистакнатите демонстранти на Шарената револуција. Богоевски на двапати беше накратко приведуван од полицијата за време на протестите.

Министерството за внатрешни работи јавно апелира до Мисијата на ОБСЕ во Скопје во иднина да прави проверки кого ангажира, бидејќи е неприфатливо лица кои нанесуваат штети од стотици илјади евра, кои рушат споменици, ја напаѓаат и навредуваат полицијата во исто време да бидат и нејзини едукатори, се наведува во соопштението на МВР.

XS
SM
MD
LG