Достапни линкови

logo-print

Уште еден кандидат за лидер на британските лабуристи


Уште еден кандидат влезе во трката за соборување на претседателот на опозициската Лабуристичка партија на Велика Британија Џереми Корбин.

Пратеникот Овен Смит денеска објави дека сака да биде следен лидер не само на Лабуристичката партија, туку и иден премиер. Смит и се приклучи на Ангела Игал која веќе се кандидираше на изборите за лидер на партијата. Победникот се очекува да биде објавен во септември.

Кампањата за соборување на Корбин започна во пресрет на референдумот за Брегзит. Критичарите го обвинуваат дека тој не успеал да ги убеди неговите симпатизери да го задржат членството во ЕУ.

XS
SM
MD
LG