Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом на САД против нуклеарниот договор со Иран


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска треба да гласа за ограничување на нуклеарниот договор што администрацијата на претседателот Барак Обама го постигна со Иран. Со легислативата се воведуваат нови санкции врз Иран доколку спонзорира тероризам или ги нарушува човековите права. Републиканците кои имаат контрола во Сенатот и во Претставничкиот дом едногласно се против нуклеарниот договор со Иран. „Мора да направиме се што можеме да ги запреме многу опасните активности на Иран“, изјави републиканецот Ед Ројс, претседател на Комитетот за надворешни односи и спонзор на новата легислатива.

XS
SM
MD
LG