Достапни линкови

logo-print

Тереза Меј од денеска нов премиер на Британија


Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера претседаваше со последната седница на неговиот кабинет. Во исто време почна преселбата на неговите работи од Даунинг стрит број 10 во Лондон каде што треба да се всели новиот премиер Тереза Меј. Камерон изјави дека денеска ќе се повлече од функцијата откако загуби на референдумот агитирајќи за останување на Британија во Европската унија. Меј на 11 јули беше избрана на нов лидер на Конзервативната партија, а со тоа и премиер на Британија.

XS
SM
MD
LG