Достапни линкови

logo-print

Нова партиска средба во Скопје


шефот на Делегацијата на ЕУ амбасадорот Аиво Орав

шефот на Делегацијата на ЕУ амбасадорот Аиво Орав

Претставници на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино денеска треба да одржат нова средба во обид да ги надминат несогласувањата што го попречуваат решавањето на политичката криза. Се очекува и на ова продолжение на разговорите да присуствуваат амбасадорите на ЕУ и на САД Аиво Орав и Џес Бејли. Евроамбасадорот Орав по вчерашната рунда разговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино изјави дека договор се уште нема, но има одреден напредок и оти се надева дека на денешната нова средба ќе биде постигнато повеќе. Тој информира дека партиските преставници побарале дополнително време за консултации со раководставата на партиите. На брз договор и надминување на политичката криза, вчера во Скопје повика помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд. По средбите со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ, на ДУИ и на ДПА, таа порача дека е потребно целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро, во наредните денови, да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија.

XS
SM
MD
LG