Достапни линкови

logo-print

Секретарот за одбрана на САД во посета на Багдад


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денеска пристигна во Багдад на разговори со ирачките власти за борбата против организацијата Исламска држава и плановите да се поврати контролата на Мосул кој сега е во рацете на екстремистичката група. Посетата на Картер доаѓа на два дена откако ирачките сили со помош на коалицијата предводена од САД ја повратија контролата на воздушната база Кајара која се наоѓа на 60 километри јужно од Мосул. Картер вели дека заземањето на базата е клучна стратешка победа, а базата ќе им послужи за операциите за повторно заземање на Мосул. Ирачките сили повратија дел од регионите контролирани од ИД, но сепак организацијата се уште држи во свои раце голем дел од Ирак и врши бомбашки напади.

XS
SM
MD
LG