Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа најави акција против антиракетниот штит на САД


Северна Кореа се закани дека ќе преземе „физичка акција“ против американскиот антиракетен систем што треба да биде поставен во Јужна Кореа. Предупредувањето следуваше откако Сеул и Вашингтон објавија дека ќе постават антирактен штит во Јужна Кореа како одговор на растечките закани од Северна Кореа. Според Пјонгјанг, станува збор за „објава на војна“.

XS
SM
MD
LG