Достапни линкови

logo-print

Португалија го освои Европското фудбалско првенство


Фудбалската репрезентација на Португалија синоќа го освои Европското првентво откако на стадионот во Сен Дени, во продолжението на натпреварот го победи домаќинот на првенството Франција со 1 спрема 0. Португалија поголемиот дел од мечот го одигра без капитенот Кристијано Роналдо кој поради повреда мораше да излезе во 25 минута. Победничкиот гол го постигна Едер во 109 минута со што на Португалија му ја донесе првата титутла првак на Европа.

XS
SM
MD
LG