Достапни линкови

logo-print

Заев бара банките да не ја купуваат еврообврзницата


Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска апелира до власта да ја промени одлуката за емитување еврообврзница од 650 милиони евра на не повеќе од 250 милиони евра, а банките да не ја купуваат.

„Шестотини и педесет милиони евра ново задолжување на граѓаните е недозволиво“, рече денеска Заев во обраќањето на летниот камп на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) во Охрид.

Потенцијални купувачи не треба да ја купуваат обврзницата, ако сакаат, како што рече, да имаат разбирање за сите идни генерации во Република Македонија.

XS
SM
MD
LG