Достапни линкови

logo-print

Милитанти на ИД нападнале шиитски храм во Ирак


Милитанти на Исламската држава истрелале гранати во преполн со луѓе шиитски храм северно од Багдад. Тоа, како што јавуваат новинските агенции, предизвикало конфузија која ја искористиле тројца бомбаши самоубијци во воени униформи да се инфилтрираат во храмот по што ги активирале експлозивите. Најмалку 35 луѓе загинале, а над 40 биле ранети. До овој напад дојде по само неколку денови од оној во Багдад кога самобиец активирал возило полно со експлозив при што загинаа над 290 луѓе.

XS
SM
MD
LG