Достапни линкови

logo-print

Санкциите кон Русија остануваат ако не го почитува Минск


Американскиот државен секретар Џон Кери рече дека санкциите против Русија за нејзината акција во Украина ќе останат на сила, се додека Москва не ги исполни своите обврски произлезени од договорот во Минск. Кери денеска во Киев се сретна со украинскиот претседател Петро Порошенко, а најави и дополнителни 23 милиони долари американска помош за земјата.

Кери вели дека без да се постигне вистинска безбедност во Донбас, без да се стави крај на крвопролевањето и да се запре со употребата на тешко оружје, договорот од Минск е осуден на пропаст.

XS
SM
MD
LG