Достапни линкови

logo-print

Гани ја поздрави одлуката на Обама за војниците


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани ја поздрави американската одлука да го забават повлекувањето на своите војници од Авганистан. Во денешното соопштение Гани наведува дека САД одиграле важна улога и се силен и сигурен партнер во војната против тероризмот. Американскиот претседател Барак Обама вчера соопшти дека во Авганистан ќе останат 8.400 војници и по завршувањето на мандатот на неговата администрација. Обама претходно планираше од вкупно 9.400 војници до крајот на 2016 да останат само 5.500.

XS
SM
MD
LG