Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема да го менува договорот со Украина


Европската унија нема да прави никакви промени во договорот за асоцијација со Украина во врска со загриженоста на холандските гласачи искажна нареферендумот што во април годинава се одржа во таа земја. Сепак, како што се дознава во Брисел, Унијата би можело да издаде соопштение со кое ќе се разјасни дека со овој договор Украина не се приближува многу до ЕУ. Мнозинството гласачи во Холандија се изјанија против договорот со Украина по што таа земја не го ни ратификува.

XS
SM
MD
LG