Достапни линкови

logo-print

Турски авиони за гарантирање безбедност на Самитот на НАТО


Турските воено воздухопловни сили ќе помогнат за гарантирање на безбедноста на средбата на врвот на НАТО во Варшава. Ваква одлука е прифатена од раководството на Алијансата. Се очекува од воено воздухопловната база во турскиот округ Коња кон Полска да полетаат четири авиони за рано предупредување и контрола.

Освен турските авиони, за безбедноста на форумот ќе гарантираат и британски и француски воени авиони.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе учествува на средбата во Варшава, која ќе се одржи на 8 и 9 јули.

XS
SM
MD
LG