Достапни линкови

logo-print

Се забрзуваат напорите за вакцина против зика


Единствената голема фармацевтска компанија која работи на вакцина против вирусот зика денеска соопшти дека ќе работат заедно со американската армија во напорите побргу да се стави крај на овој вирус. Овој вирус е поврзан со дефекти кај новороденчиња. Вирусот е проширен во Бразил и во други земји во Јужна и Централна Америка, а во Бразил следниот месец треба да почнат летните Олимписки игри. Фармацевтската куќа Санофи денеска соопшти дека се договориле за соработка и истражување со Воениот институт Волтер Рид во САД. И други помали компании работат на вакцина против зика.

XS
SM
MD
LG