Достапни линкови

logo-print

Сириската војска на тридневен „режим на смиреност“


Сириската војска прогласи едностран 72 часовен прекин на огнот, што треба да трае до 8 јули на полноќ. „Режим на смиреност“, како што го нарекоа сириските власти, се совпаѓа со прославувањето на Рамазан Бајрам. Но тие не ги определија локациите каде ќе има прекин на огнот. Завојуваните страни во Сирија, со посретство на САД и на Русија во февруари постигнаа примирје, но тоа кратко траеше, по што насилствата продолжија.

XS
SM
MD
LG