Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом на САД нема да гласа за контрола на оружјето


Пол Рајан

Пол Рајан

Претставничкиот дом на Конгресот на САД нема да гласа за предлогот на Демократската партија за поголема контрола на оружјето, навести спикерот Пол Рајан. Демократите пред две недели го опструираа парламентот со барање да се гласа за овој закон. Рајан смета дека планот на демократите за построга контрола на купувачите на оружје, односно забрана да им се продава оружје на осомничени за тероризам, не е во согласност со Уставот. „Победете на избори и добијте мнозинство, па тогаш ќе можете да ја одредувате програмата на Претставничкиот дом“, изјави Рајан.

XS
SM
MD
LG