Достапни линкови

logo-print

ЕП го одложи гласањето за визите за Косово


Гласањето во Европскиот парламент за укинување на визниот режим за Косово е одложено од 12 јули за 5 септември, оти Косово не ги исполни сите услови, соопшти денеска известувачот на ЕП за визен режим Тања Фајон. Таа вели дека го одложила гласањето затоа што не се исполнети последните критериуми, особено ратификацијата на граничниот премин со Црна Гора. Таа се надева дека Косовскиот парламент ќе го ратификува договорот наскоро со што ќе се овозможи наесен да се гласа за укинување на визите.

XS
SM
MD
LG