Достапни линкови

logo-print

Нуланд во Приштина за демаркација на границата со Црна Гора


Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи Викторија Нуланд кон крајот на оваа недела ќе допатува на Косово.

Таа ќе се сретне со претставници на политичките партии во обид да помогне во решавање на прашањето за демаркација на границата со Црна Гора, а ќе разговара и за други прашања.

Освен за демаркацијата, Нуланд ќе побара од раководителите на институциите во земјата да ја зајакнат борбата против корупцијата, како и продолжување на дијалогот со Србија.

XS
SM
MD
LG