Достапни линкови

logo-print

Конзервативците избираат наследник на Камерон


Членовите на владејачката Конзервативна партија во Британија го започнаа првото гласање за избор на претседател на партијата кој ќе го замени Дејвид Камерон на премиерското место. Има пет кандидати за наследник на Камерон. Следниот лидер ќе треба да ја води земјата низ преговорите за излез од ЕУ. Меѓу нив и две жени, министерката за внатрешни работи Тереса Меј и помладата министерка Андреа Лидсом. Изборите ќе траат неколку недели се додека не останат само два кандидати за кои подоцна пак ќе се гласа. Конзервативната партија има 150 илјади членови.

XS
SM
MD
LG