Достапни линкови

logo-print

Унгарија на референдум за задолжителните квоти на мигранти


Унгарскиот претседател Виктор Орбан најави дека на втори октомври ќе се одржи референдум по прашањето за задолжителни квоти на мигранти и бегалци. Орбан е меѓу лидерите на ЕУ кои најгласно се спротивставуваат на задолжителните квоти за прифаќање на мигранти и бегалци кои бегаат од конфликтите на Блискиот Исток, северна Африка или јужна Азија.Унгарија меѓу првите подигна ограда на своите граници за да спречи влез на мигранти минатата година.

XS
SM
MD
LG