Достапни линкови

logo-print

Британија не гарантира останување на граѓаните од ЕУ


Министерот за имиграција на Велика Британија Џејмс Броукеншир изјави дека не може да гарантираат останување на граѓаните од ЕУ во Британија после одлуката на земјата да ја напушти Унијата. Говорејќи пред Долниот дом на британскиот парламент, министерот рече дека граѓаните на ЕУ се добредојдени во Британија и нивното право на работа, школување и живот во таа земја ќе остане непроменето, но дека владата на може да им гарантира останување кога ќе завршат преговорите за излез од ЕУ. Таква гаранција не е возможна додека нема повратна гаранција од ЕУ дека Британците кои живеат на нејзина територија може да останат таму.

XS
SM
MD
LG