Достапни линкови

logo-print

Пронајдени тела од урнатиот противпожарен авион во Русија


Претставник на руското Министерство за вонредни состојби вели дека пронашле четири членови на екипажот на противпожарниот авион, којшто се урна во регионот Иркутск. Официјалното лице кое не е идентификувано посочува дека истрагата продолжува и за останатите десет членови на екипажот на авионот кој се урна вчера.

Авионот со воздушен резервоар помагаше во борбата против шумските пожари во регионот во вториот лет дента, кога контролата на летање ја загуби комуникацијата со него.

Службите на Министерството денеска рекоа дека е можно пилотот да ја загубил ориентацијата додека летал низ густиот чад од пожарот.

XS
SM
MD
LG