Достапни линкови

logo-print

Лавров се сретна со својот турски колега Чавушоглу


Рускиот министер за внатрешни работи Сергеј Лавров се сретна со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу во време кога земјите се обидуваат да ги надминат недоразбирањата. Двајцата министри се сретнаа денеска во Сочи. Турскиот министер рече двете земји треба да работат за политичко решение на сириската криза. Лавров изјави дека Москва и Анкара се согласиле повторно да соработуваат и да ги обноват воените контакти, кои беа прекинати кога турски сили соборија руски воен авион на границата со Сирија, во ноември.

XS
SM
MD
LG