Достапни линкови

logo-print

Џонсон нема да се бори за премиер на Британија


Лидерот на кампањата за излегување на Британија од ЕУ Борис Џонсон рече дека нема да се кандидира за лидер на Конзервативната партија. Со одлуката на Џонсон сега фаворити во игра за претседател на партијата остануваат секретарот за правда Мајкл Гове и секретарот за внатрешни работи Тереза Меј. Тие, како и останатите кандидати ќе се борат да го наследат британскиот премиер Дејвид Камерон. Победникот на изборите треба да се објави на 9 септември. Следниот премиер ќе има клучна улога во градењето на односи меѓу Велика Британија и Европската унија по Брегзит.

XS
SM
MD
LG