Достапни линкови

logo-print

Турција приведе 13 луѓе за нападите во Истанбул


Турската полиција приведе 13 луѓе, меѓу кои тројца странски државјани поради сомневање дека се поврзани со смртоносните напади на аеродромот во Истанбул. Турските медиуми јавија дека полицијата денеска спроведувала рации на 16 локации во градот. Властите ја обвинуваат огранизацијата Исламска држава за нападите на 28 јуни во кои загинаа 42 луѓе, а повеќе од 230 се повредени. Турскиот весник Хуриет објави дека тројцата бомбаши самоубијци се од Чеченија. Турските власти не го потврдуваат тоа. Во меѓувреме турките сили убиле двајца милитанти на ИД во близина на границата со Сирија, јавија медиумите.

XS
SM
MD
LG