Достапни линкови

logo-print

САД имаат корист од НАТО


Американскиот заменик државен секретар Ентони Блинкен

Американскиот заменик државен секретар Ентони Блинкен

Американскиот заменик државен секретар Ентони Блинкен оцени дека САД имаат повеќекратна корист од членувањето во НАТО. Станува збор за економска и воена корист, како и за промоција на демократијата, изјави тој во Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон. Ова е своевиден одговор на обвинувањата од страна на најверојатниот републикански кандидат за претседателската трка Доналд Трамп кој смета дека НАТО е прескап за Вашингтон.

XS
SM
MD
LG