Достапни линкови

logo-print

Русија распоредува 10 илјади војници на запад


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Русија ќе распореди 10 илјади војници во западниот дел на земјата поради, како што изјави, нестабилната воена и политичка ситуација на руската западна граница. Тој истакна дека САД и другите НАТО членки продолжуваат да го зајакнуваат воениот потенцијал во земјите кои граничат со Русија. Шојгу исто така објави дека го разрешил командантот на руската флота на Балтикот Виктор Кравчук за неисполнување на обврските.

XS
SM
MD
LG