Достапни линкови

logo-print

ЕУ обединета после Брегзит


Лидерите на ЕУ велат дека се решени да останат обединети по британскиот референдум на кој граѓаните на оваа земја одлучија да излезат од Унијата. По Самитот без британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во Брисел, тие ја предупредија Велика Британија дека ако сака да го користи слободниот европски пазар по излегувањето од Унијата, тогаш ќе мора да прифати и слободно движење на граѓаните на ЕУ во Британија. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека лидерите на Европа се соочува со многу сериозна состојба, но оти останатите 27 земји членки на Унијата може да се справат со ситуацијата.

XS
SM
MD
LG