Достапни линкови

logo-print

Уставниот суд другпат ќе одлучува за крстот во Бутел


Уставниот суд на денешната седница го одложи одлучувањето по иницијативата за уставноста и законитоста за поставување на 55 - метарскиот крст во општина Бутел. Одлуката ќе ја донесат на некоја од наредните седници, информираат од Уставниот суд. Поставувањето на темели за крстот во Бутел, уследи откако во Топанско поле беше поставен двоглав орел, по што следуваа протести и кратко кампирање на местото каде што требаше да се гради крстот од страна на приврзаници на ДУИ.

XS
SM
MD
LG