Достапни линкови

logo-print

Берзите закрепнуваат по Брегзитот


Марио Драги

Марио Драги

Глобалните финансиски пазари заздравуваат по рекордните загуби од 3 трилиони долари на 28 јуни како последица од британското гласање земјата да ја напушти Европската унија. Претседателот на Европската централна банка Марио Драги на самитот на ЕУ во Брисел оцени дека финансиската штета од Брегзитот досега не била толку голема колку што се страхуваше претходно. Сепак, тој забележал дека британското заминување би можело да го намали економскиот раст во еврозоната за 0,5 насто во наредните три години.

XS
SM
MD
LG