Достапни линкови

logo-print

Ердоган бара брза нормализација на односите со Русија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се надева на брза нормализација на врските со Русија откако изрази жал до семејството на загинатиот руски пилот откако турските сили го соборија неговиот авион. „Се надевам дека ќе ја надминеме сегашната ситуација која е штетна за двете земји и да напредуваме кон брза нормализација“, рече тој. Турскиот премиер Бинали Јирдилим соопшти дека Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин телефонски ќе разговараат на 29 или 30 јуни. Турција собори руски авион во ноември лани за време на воената операција во Сирија.

XS
SM
MD
LG