Достапни линкови

logo-print

Српските власти непожелни во Сребреница


Градоначалникот на Сребреница Чамил Дураковиќ изјави дека присуството на членови на српското државно реководство на комеморацијата за жртвите од геноцидот во Сребреница на 11 јули е „непосакувано“.

Градоначалникот вели дека организацискиот комитет на церемонијата го зел во предвид инцидентот од минатата година, кога српскиот премиер Александар Вучиќ беше нападнат, како и фактот дека „српското државно раководство негира дека во Сребреница е извршен геноцид“.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ,рече дека оваа одлука на општина Сребреница ја оцени како „лицемерен чекор“.

Секоја година на 11 јули во Босна и Херцеговина се одбележува годишнина од масакрот на 8.000 босански мажи и момчиња во Сребреница во 1995 година.

XS
SM
MD
LG