Достапни линкови

logo-print

Турција се извини за соборувањето на рускиот авион


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му пишал на неговиот руски колега Владимир Путин за да се извини за тоа што го соборија рускиот воен авион минатата година. Портпаролот на Путин, Димитри Пасков денеска рече дека во писмото турскиот претседател длабоко се извинил и изразил сочуство до семјеството на загинатиот пилот и побарал прошка. Ердоган исто така сака да се направи се што е можно за да се обноват традиционално добрите односи меѓу Русија и Турција. Русија воведе трговски санкции кон Турција и ги прекина туристичките аранжмани со земјата откако беше соборен авионот.

XS
SM
MD
LG