Достапни линкови

logo-print

Папата Франциско ја завршува посетата на Ерменија


Папата Франциско денеска ја завршува својата посета на Ерменија со посета на ерменската граница со Турција. Турција ја затвори границата по конфликтот со отцепениот регион Нагорно-Карабах во Азербејџан во 1992 година. Тој на границата ќе пушти гулаб на мирот. За време на посетата на Ерменија, папата Франциско го осуди „геноцидот“ на Ерменците од страна на Турците од отоманската ера пред еден век. Турција го отфрла терминот геноцид и го отповика својот амбасадор од Ватикан во знак на протест.

XS
SM
MD
LG