Достапни линкови

logo-print

Страхување од рускиот одговор по самитот на НАТО


Поранешниот американски заменик помошник секретар за одбрана задолжен за Европа Јан Бжезински предупреди дека зголемувањето на НАТО силите во Источна Европа и руските воени разместувања на нејзините западни граници го зголемува ризикот од случајно избувнување војна. Претходно уште еден поранешен претставник на американското министерство за одбрана Дерек Чалот изјави дека Русија би можело да ги зголеми тензиите доколку лидерите на НАТО на состанокот во Варшава покажат големо единство. Двајцата претставници говореа во сенатскиот Комитет за надворешни работи во врска со престојниот самит на НАТО на 8 и 9 јули во Варшава.

XS
SM
MD
LG